Csajághy György: A "Lehel-kürt"
hadak-utja 2008.10.05. 13:42
A lovas népek kürtjei, rangjelző ivókürtjei és a "Lehel-kürt"
Csajághy György népzenekutató, zenetanár ebben a kötetében az egyetemes zenekultúra egyik legősibb hangszerével, a kürttel foglalkozik. Monográfiája mégsem csupán hangszertörténet - sokkal inkább nevezhetnénk hangszeres őstörténeti kalandozásnak, melynek egyik legizgalmasabb része a máig rejtélyes és igen sok vitát kiváltó "Lehel-kürt".
A szerző e könyvében több szempontból is vizsgálja a kürtöt. Amellett, hogy a Lehel monda keletkezési körülményeit, tartalmát, történelmi valóságát és Lehel vezér személyét elemzi, kitér arra is, hogy vajon lehetett-e Lehelé a jászberényi Jász Múzeumban őrzött kürt. Kutatása során nem feledkezett meg a Lehel-kürt hangjáról sem: kürtművész feleségével együtt fúváspróbákat végeztek a híres kürtön.
"Csajághy György tanulmánya több éves lelkes és kitartó kutatáson alapuló hiánypótló munka, amely számos új adattal szolgál a lovas népek hangszerként, méltóságjelvényként és rituális eszközként használt kürtjeiről, valamint új felfogásban közelít a Lehel-kürt problematikájához. Tisztelettel ajánlom minden érdeklődő szíves figyelmébe."
H. Bathó Edit
|