Lükő Gábor: Zenei anyanyelvünk
hadak-utja 2008.05.22. 15:08
Miért hatnak ránk a zene hangjai? Hogyan fogja meg lelkünket a hangok szeszélyes váltakozása? [...] A zene hatásához csak a költészeté fogható Csakhogy a költő az érthető nyelvet használja fel, annak egyértelmű pontos jelentését tágítja ki, egyetemes, jelképes jelentést kölcsönözve a jelnek. De a zene? ... Vajon miből alkotta meg a maga szimbólumait? Van-e olyanféle alapanyaga, mint a költészetnek?
teszi fel a kérdést Zenei nyelvek c. írásában a szerző. Az olvasó azonban nemcsak a zenei szimbólumok jelentésével ismerkedhet meg a kötet válogatott tanulmányaiból, hanem mélyreható ismereteket kap zenei anyanyelvünk, a pentatónia törvényszerűségeiről és keleti összefüggéseiről, a magyar népdalszövegek régi stílusáról, Kelet-Európa lírai költészetéről, az indoeurópai és a szláv őskor zenekultúrájáról, a Kalevala zenei világáról és Bartók tudományos örökségéről is.
Lükő Gábor alapvető zenetudományi, zene- és szövegfolklorisztikai írásai, amelyekben Bartók és Kodály munkásságát folytatta és mélyítette tovább jelentős részben először jelennek meg magyarul, régi hiányt pótolva a szakma és az érdeklődő olvasóközönség számára.
|